درباره وبلاگ


عشق قامتها را راست، اندیشه ها را پاک و حیات را برای گزینش بهتر در انسان تقویت؛ وانسان را به جهت تمامی علوم آماده می گرداند.
پس تو ای همسفر راه عشق با ما همراه شو تا نادانستنیها را بدانی و ناشنیدنیها را بشنوی!
ای همسفر بدان که خروج از ظلمت اعتیاد را راهی نیست جز این که به سه مولفه جسم، روان وجهان بینی بپردازیم و نیز بدان که اگر تو در این راه صعب، بال پروازی شوی برای آن مسافر عاشق؛ زندگانیت غرق در نور و سرور خواهد شد...
انشاالله

مدیر وبلاگ : همسفر الهه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
همسفران عشق
لژیون همسفر الهه - کنگره 60 نمایندگی سلمان فارسی اصفهان - بهترین راه درمان اعتیاد
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
صحبتهای جناب آقای خدامی در مورد دستور جلسه کتاب عبور  از منطقه 60 درجه و تصاویر آن

این کتاب؛ وضعیت گروه کثیری از معتادان و الکلی ها را مشخص می نماید، که در کجای کار قرارگرفته‌اند و علت شکست ترک های پیاپی آن‌ها چیست.این مجموعه، اطلاعات و آگاهی های بسیاری را در اختیار خانواده ها  قرار می دهد، تا شخصِ بیمار یا معتادِ خانوادۀ خود را بهتر بشناسند و آگاهانه به کمک و یاری او بیایند و...
مهندس حسین دژاکام، پس از 17 سال اعتیاد، سر انجام در بهمن ماه 1375، مصادف با ماه مبارک رمضان، با الهام از روزه و نظم حاصل از روزه‌داری، موفق شدند میزان مصرف مواد خود را منظم و تثبیت نمایند و این امر، مقدمه و جرقه‌ای شد برای ابداع کامل‌ترین و پیشرفته‌ترین متد درمان جامع اعتیاد یعنی متد DST.
همزمان با اجرای این متد و کاهش تدریجی و پله‌ای مصرف اپیوم، ایشان تجربیات روزانه و لحظه‌ای خود را جهت ثبت، به رشته تحریر درآوردند. یک سال بعد، در 15 آذرماه سال 1376، ایشان موفق شدند پس از 11 ماه عملیات درمانی و کاهش تدریجی، به قطع مصرف و رهایی از اعتیاد برسند.
مهندس دژاکام، پس از موفقیت در ابداع و به‌کارگیری این متد و اطمینان از اجرای آن و رسیدن به درمان قطعی، نوشته‌های خود را در به‌کارگیری این روش، تحت عنوان کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر، منتشر نمودند.
نویسنده کتاب، در 31 شهریور 1378 اولین جلسه کنگره 60 را با تعداد انگشت‌شماری از مصرف‌کنندگان مواد مخدر تشکیل دادند و پس از دو ماه، در دوم آذرماه 78، کنگره 60 رسماً اعلام موجودیت نمود. اکنون 20 سال از آن تاریخ می‌گذرد و کنگره 60 به یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه اعتیاد و درمان آن در جهان تبدیل شده است. آمار اعضای کنگره 60 به بیش از 74 هزار نفر رسیده است و در 60 نمایندگی در سطح کشور فعالیت می‌کند.
کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر نیز پس از 20 سال انتشار، هم اکنون به چاپ بیست وششم  رسیده است. ضمن اینکه این کتاب به زبان انگلیسی نیز ترجمه و در سایت‌های بزرگ حوزه اعتیاد دنیا معرفی شده است.
آن گونه که نویسنده در ابتدای کتاب اشاره می‌کند، این کتاب تحقیقی مستند در مورد صورت مسئله اعتیاد به مواد مخدر و روش درمان آن و قابل‌استفاده برای بیماران مواد مخدر، خانواده‌ها، پزشکان، محققین و قضات می‌باشد.
می‌توان گفت، کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر، خودآموز و راهنمای درمان اعتیاد به زبان ساده است که پیچیده‌ترین مصائب و مشکلات درمان اعتیاد، اعم از جسم، روان و جهان‌بینی  را با زبانی ساده و درعین‌حال علمی بیان می‌نماید.
ببینیم نویسنده کتاب در پیشگفتار خود چه گفته است:

هدف از انتشار این کتاب، روشن نمودن صورت مسئلۀ اعتیاد و چگونگی درمان آن است که در این کتاب با دیدگاهی کلی به مسئله، نگریسته شده است. این دیدگاه، به صورتی ساده و روان، مشکلات مصرف‌کننده (معتاد) را بیان می‌نماید و مهم‌ترین گره‌های کور آن را مشخص و برای باز کردن این گره‌ها نظریۀ خود را بیان می‌کند.
تحقیق در این کتاب به گونه ای انجام گرفته است که در حوصله و توانِ مطالعۀ تمام افراد جامعه باشد تا جایگاه این کتاب، هم در خانواده ها باشد و هم در کتابخانه های تخصصی دانشگاه‌ها, این کتاب؛ وضعیت گروه کثیری از معتادان و الکلی ها را مشخص می نماید، که در کجای کار قرارگرفته‌اند و علت شکست ترک های پیاپی آن‌ها چیست.
این مجموعه، اطلاعات و آگاهی های بسیاری را در اختیار خانواده ها  قرار می دهد، تا شخصِ بیمار یا معتادِ خانوادۀ خود را بهتر بشناسند و آگاهانه به کمک و یاری او بیایند و برای مبارزه با اهریمن اعتیاد، به صورت گروهی، نیروهای خود را در یک جهت جمع‌آوری نمایند.
این کتاب، ممکن است همه را سیراب نکند؛ اما از غرق شدن عدۀ کثیری، جلوگیری خواهد نمود،در نهایت، این مجموعه برای محققین و پزشکان و مسئولین، دری را بازخواهد نمود تا با دیدگاهی نوین به موضوع بنگرند و برای باز کردن گره های کور این مسئله، اقداماتی آگاهانه به انجام برسانند و در حل آن کوشا باشند؛ زیرا امروزه گروه کثیری از معتادان، از اعتیاد خود، متنفر هستند و راه حلی برای آن پیدا نمی کنند.
در این کتاب، استادانی سخن گفته اند که فعلاً گفته های آنان برای ما حائز اهمیت است، مطرح نمودن اینکه آن‌ها چه کسانی هستند و در کجا هستند، موضوع اصلی بحث ما نیست.به قول معروف؛ چه کسی می گوید مهم نیست؛ چه می گوید اهمیت دارد.

یا به گفته مولانای بزرگ:

       هرکسی از ظن خود شد یار من      از درون من نجـست اسرار من – نویسنده

کلیه مطالبی که در این کتاب توسط نویسنده، نوشته شده است، دارای پشتوانه علمی، تجربی و مستند می‌باشد. در کنار نویسنده، در این کتاب استادانی حضور دارند که گفته‌های آن‌ها بسیار بااهمیت می‌باشد و به این مجموعه عطر و رنگ دیگری داده است.کتاب عبور از منطقه، سخنی است که از دل برآمده است و به قول معروف بر دل هم می‌نشیند.
این کتاب در نوع خود بی‌نظیر است، زیرا از سه فاکتور مهم آموزشی، همزمان استفاده کرده است. یعنی متن یا TEXT، تصویر و موسیقی.
شاید تعجب کنید که موسیقی درون این کتاب به چه مفهوم است. باید بگوییم که کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر، ضمن تشریح صورت مسئله اعتیاد و شکافتن گره‌های کور بیماری اعتیاد که تا به آن روز کسی به آن‌ها توجه نکرده بود، همگام با نویسنده پیش می رود، اتفاقات و رویدادهای روزانه و تغییرات ناشی از کاهش مصرف و راه‌اندازی سیستم ایکس و به طور کلی، عملیات تیپرینگ و پیاده کردن متد DST را به سادگی و شیرینی توضیح می‌دهد. زیربنای علوم جهان‌بینی کنگره 60، یعنی 14 وادی، تحت عنوان قانون، در این کتاب مطرح می‌شود.
لابه‌لای این مطالب، هر به چندی، یکی از اساتید کتاب در مورد موضوعات مرتبط، سخنانی ایراد می‌کند که نویسنده در این خصوص راوی می‌باشد. در کنار این روند، از تصویر نیز استفاده شده است. به طور کلی، تصویر در مقوله آموزش نقش بسیار مهمی دارد و به درک مفاهیم کمک می‌نماید. این کتاب دارای 14 تصویر می‌باشد که از ابتدا تا انتها، مقوله سفر از مصرف مواد مخدر تا قطع آن و به مفهوم واقعی کلمه، عبور از منطقه یخبندان 60 درجه زیر صفر را به تصویر می‌کشد.
متون و نوشته‌های کتاب در کنار تصاویر، حقیقتاً مطلب را طوری تفهیم می‌کند که نمی‌توان توضیح داد.
 هر کدام از تصاویر کتاب دارای نت، ملودی و موسیقی خاص خود می‌باشد که تاکنون موسیقی چند تصویر آن، از جمله موسیقی تصویر اسکی بازان یا رهایی که در روزهای چهارشنبه قبل از اعطای گل‌های رهایی پخش  می‌شود و همچنین تصویر شماره 4 یا پاییز ساخته شده است. انشاء الله در آینده مجموعه موسیقی تصاویر کتاب عبور از منطقه منتشر خواهد شد.
ما می‌توانیم با نگاه کردن به هر تصویر، موسیقی آن را هم گوش کنیم و واقعاً آن وضعیت را احساس کنیم. دوستان سفر اول می‌توانند موقعیت سفر خود را با موقعیت نویسنده کتاب و تصویر مربوطه، منطبق سازی کنند و ببینند که در کجای سفر هستند. حال اگر موسیقی آن تصویر نیز آماده باشد و به آن گوش کنیم، با تمام وجودمان آن موقعیت و سختی‌ها و شیرینی‌ها و لذت آن را طور دیگری احساس می‌کنیم.
من زمانی که در فروردین 80 به کنگره 60 آمدم و با این کتاب آشنا شدم، طوری مجذوب آن شدم که در تمام طول سفر اول و بعد از آن، مطالعه این کتاب شیرینی خاصی برایم داشت. آن‌قدر این کتاب را می‌خواندم که سطر به سطر آن در ذهنم حک شده بود. دنیایی از مطالب و سؤالات و موضوعاتی که شاید مفهوم آن را درک نمی‌کردم اما با آن‌ها زندگی می‌کردم.
کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین منبع آموزشی کنگره 60 می‌باشد.  در کنگره، منابع آموزشی مختلفی وجود دارد  نظیر جزوه، سی دی و غیره، اما، مادر همه آن‌ها کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر است.این کتاب ویژگی خاص دیگری نیز دارد و آن استفاده از زبان تمثیل است. در این کتاب مسئله درمان اعتیاد از زوایای گوناگون و با استفاده از تمثیل‌های متفاوت، مانند عبور  از منطقه یخبندان، درخت پوسیده، نبرد درون و غیره  بررسی شده است، زیرا بیان محسوس با معقول سخت است و استفاده از مثال و تمثیل به بیان مفاهیم کمک بسزایی می‌کند.
کسی که برای درمان خود به کنگره 60 مراجعه می‌کند و می‌خواهد با متد DST اعتیاد خود را درمان کند، باید بداند که کتاب عبور از منطقه، کتاب درسی اوست و تا این کتاب را مسلط نشود، نمی‌تواند به درمانی که مد نظر کنگره 60 می‌باشد، برسد.
کتاب عبور از منطقه، بسیاری از سؤالات سفر اول و سفر دوم را پاسخ می‌دهد. راهنمایی است که علمی و مستند راهنمایی می‌کند و هر کسی با هر درجه تحصیلی، می‌تواند از آن استفاده کند و لذت ببرد.

با احترام، مسافر علی خدامی
منبع : وبلاگ کنگره 60
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 8 خرداد 1398 09:15 ب.ظ
سلام وخداقوت به همه دوستان.ممنون که مطالب رو درسایت قرار میدهید.
خیلی از مطالب لذت بردم.
ممنون از همه خدمتگزاران کنگره۶۰.


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic