همسفران عشق
لژیون همسفر الهه - کنگره 60 نمایندگی سلمان فارسی اصفهان - بهترین راه درمان اعتیاد
درباره وبلاگ


عشق قامتها را راست، اندیشه ها را پاک و حیات را برای گزینش بهتر در انسان تقویت؛ وانسان را به جهت تمامی علوم آماده می گرداند.
پس تو ای همسفر راه عشق با ما همراه شو تا نادانستنیها را بدانی و ناشنیدنیها را بشنوی!
ای همسفر بدان که خروج از ظلمت اعتیاد را راهی نیست جز این که به سه مولفه جسم، روان وجهان بینی بپردازیم و نیز بدان که اگر تو در این راه صعب، بال پروازی شوی برای آن مسافر عاشق؛ زندگانیت غرق در نور و سرور خواهد شد...
انشاالله

مدیر وبلاگ : همسفر الهه
مطالب اخیر

در انتهای اردوی درختکاری سال 97، خدمت استاد امین دژاکام، دیدبان جهانبینی و دیدبان اردوهای کنگره 60 رسیدیم تا پیرامون اردوی درختکاری امسال با ایشان گفتگوی کوتاهی داشته باشیم. هوای بارانی و کوهستانی منطقه جاجرود، انرژی حاصل از درختکاری و هم حس شدن با طبیعت، در کنار گفتگو با دیدبان جهانبینی سرشار از آموزش و حس شادی و آرامشی بی بدیل بود که نظر شما را به خواندن این گفتگو و همراه شدن با آن جلب می نماییم.


استاد؛ ضمن تشکر و خدا قوت ، اردوی درخت کاری 97 هم به پایان رسید، در کل اردوی امسال را چگونه دیدید؟
مرسی، اردوی امسال در همان منطقه پارسال برگزار شد و امسال سال دوم است که ما اینجا هستیم، امسال جلسات کمی زودتر شروع شد، در کل اگر بخواهم در مورد خود اردو صحبت کنم در نظم و آرامش بهتری اردو برگزار شد و آن چیزی را که انسان روی کاعذ می آورد که مثلا فلان ساعت کار را شروع می‌کنیم، فلان ساعت تمام می کنیم و مطالبی از این دست، می شود گفت که بیش از 90 درصد اجرا شد و در کل خوب بود، فکر می کنم بچه ها هم کاراییشان بیشتر بود و درختهای بیشتری نسبت به پارسال کاشتند، فکر کنم هزار تا درخت بیشتر کاشتند و آب و هوا هم که عالی بود.

 شاید خیلی ها فکر کنند برگزاری اردوی درختکاری کار همین یکی دو روزه است و از مراحل برنامه ریزی اردو و زمانی که پیش از اردو برای این کار پیش بینی و برنامه ریزی انجام می گیرد بی اطلاع باشند، اگر ممکن است در مورد کارها و فرایند برگزاری اردو هم توضیحاتی بفرمایید.

برای اینکه بچه ها بیشتر در مورد اردوی درختکاری شناخت پیدا کنند، برنامه ریزی اردو پنج هفته تا یک ماه قبل از اردو انجام می شود، چون این اردو در سراسر کشور برگزار می شود، بر اساس تعداد افرادی که شرکت می کنند برنامه ریزی متفاوت می شود و هر چه تعداد افراد بیشتر باشد ما به زمان و برنامه ریزی بیشتری نیاز داریم. اینجا که تقریبا 900 تا هزار نفر در این پارک جنگلی جمع می شوند، حد اقل یکماه یا 40 روز برنامه ریزی لازم دارد و دو سه تا جلسه هماهنگی اردوبانها دارند، چندین جلسه هماهنگی با منابع طبیعی برگزار می شود، کسب مجوز، گرفتن نهال، هماهنگی برای گرفتن مجوز روز برگزاری درختکاری و بررسی منطقه، تقسیم کار و اینکه نمایندگی ها هر کدام در چه منطقه ای حضور داشته باشند، سوای از آن جلساتی که برگزار می شود، نیاز به حضور دارد، یعنی نیاز به حضور در منطقه است و اردوبانها چند نوبت در منطقه حاضر می شوند تا این کارها انجام بگیرد.

فکر کنم امسال چندین نوبت اردوبانها در این منطقه حاضر بودند؟

بله برای تجهیزات، داربست بستن، ساخت دستشویی ها وسرویس بهداشتی، برپایی آشپزخانه، بررسی نقشه منطقه و اینکه این منطقه چقدر ظرفیت درخت دارد ، ما چقدر می توانیم بکاریم، اینها همه نیاز دارد که اردوبانها چند نوبت بیایند و حضور داشته باشند تا این کارها صورت پذیرد.

امسال عرصه ها هم خیلی دقیق مشخص شده بودند، سالهای پیش همیشه در اینکه چه منطقه ای و چطور کاشته شود سردرگمی هایی وجود داشت، ولی امسال به گمانم منطقه ها خوب مشخص شده بودند و تقسیم بندی و آموزش نیروها خیلی خوبتر انجام شده بود.

بله اتفاقی که پارسال افتاد ما بچه ها را در منطقه ها پخش کردیم، سپس در فصل آبیاری دیدیم درختی که ما کاشته ایم گاهی یک کیلومتر یا بیشتر با منبع آب فاصله دارد و این باعث می شود بچه ها وقتی می خواهند آبیاری کنند، عملا یک یا دو نوبت که بروند و بیایند، 6 کیلومتر را طی می کنند و خسته می شوند، به همین دلیل با همفکری هایی که کردیم تصمیم گرفتیم امسال متمرکز باشیم، یعنی گفتیم ما یک قسمت را آباد کنیم و برویم سر منطقه بعدی، این باعث می شود که آبیاری آن هم راحت تر انجام شود و وقت و انرژی کمتری صرف شود.

 زمانی هم که می خواهیم درخت ها را بکاریم چون بچه ها متمرکز هستند، هم با همدیگر که هستند انرژی می گیرند و هم ارتباط راحت تر برقرار می شود، مثلا برای رساندن یک پیام بایستی یک کیلومتر و نیم را طی می‌کردیم و این مشقی بود که از پارسال یاد گرفتیم، مشقی بود که از آبیاری یاد گرفتیم.

امسال آموزش درختکاری هم بهتر بود، سالهای پیش در آبیاری متوجه شدیم که خیلی از نهالها به علت بد کاشته شدن خشک می شوند و امسال برای هر منطقه یک یا چند اردوبان مشخص شده بود که امر کاشتن نهال را آموزش دهند.

در واقع این چون یک کار مشترک بین همه اعضا است، وجود ایجنت ها و همکاری بین ایجنت ها و اردوبانها واقعا اجتناب ناپذیر است و حتما باید باشد که مدیریت آن نمایندگی با خود شخص ایجنت یا فردی که از طرف ایجنت مشخص می شود می باشد و آن قسمت آموزشی کار هم که چگونه درخت را بکارند با اردوبانها است، این دو تا که با هم کار را انجام می دهند نتیجه بهتر می شود.

در طول سال هم که انشالله گروههای آبیاری خواهیم داشت؟

بله انشالله باید طوری برنامه ریزی کنیم که از برج 2 لژیونهای آبیاری را داشته باشیم.

فقط این درختهایی که امسال کاشته ایم، یا درختهای پارسال را هم بایستی آبیاری کنیم؟

درختهایی که در این منطقه کاشته می شود تا دو سه سال نیاز به آبیاری دارند و بایستی درختهای سال گذشته را نیز آبیاری کنیم.

پس اردوهای درختکاری امسال کمی مفصل تر خواهند بود؟

بله یک مقداری باید فعالیتمان در آن قسمت بیشتر باشد.

از آنجایی که شما دیدبان اردو هستید، می خواستم سوال کلی تری بپرسم در مورد یک سری مناطقی در کل کشور که بیابانزدایی می کردند، در مورد کار آنها هم صحبتی بفرمایید.

بله مناطقی مانند اهواز و آبادان و اصفهان بودند که خیلی خوب ظاهر شدند و فکر کنم حدود هفت هزار تا گز کاشته بودند، هدف ما از درختکاری احیای زمین است، همانطور که هرف ما از درمان اعتیاد احیای خودمان است، هدف ما از درختکاری هم احیای زمین و محیط اطرافمان است. حالا باید ببینیم کدام کار واجب تر و نیاز است، یک مناطقی هستند که مشکل ریزگرد و یا مشکلات مشابه داریم، شاید آنجاها هم بتوانیم داخل شهر درخت هم بکاریم ولی ممکن است آنقدرها مفید نباشد. بایستی بگردیم ببینیم آن کاری که تاثر بیشتری دارد و یا حیاتی تر است چه است، خیلی از منطقه ها باید بیابان زدایی شود و انشالله بتوانیم این کار را ادامه دهیم.

استاد، صبح که آمدیم اینجا باران می آمد و آب و هوای خیلی مسحور کننده ای بود، داشتم فکر می کردم که شاید هیچ جای دنیا یک گروه در این آب و هوا برای کاری با این جمعیت جمع نشوند و اینهمه هم به آنها خوش بگذرد و کیف کنند، در مورد حال و هوا و حس اردو هم اگر ممکن است کمی صحبت کنید.

واقعا صبح که آمدیم هوا رؤیایی بود و در این کوهستان زیبا و شما آن بالا که می روید همه کوههای شرق و غرب تهران را می بینید و خیلی مناظر زیبایی دیده می شود، در این هوای خیلی دلچسب که خیلی هم یخ نیست، با این هوای بارانی طبیعتا آن احساسی را بوجود می آورد که ارتباطمان با طبیعت بیشتر شود، من خودم اینطوری بودم، حالا نمی دانم بچه ها هم همینطور بودند یا نه، ولی خودم اینطور فکر می کنم که هوای امروز کمک کرد ما به طبیعت نزدیک شویم.

استاد ضمن اینکه خداوند را شکر می کنیم، این لطف حضور و زحمات آقای مهندس و شما است که این فرصت فراهم شده، به شما خدا قوت می گوییم و سپاسگزار شما هستیم.

زنده باشید، انشالله که آقای مهندس سالهای سال هدایتشان و حضورشان باشد که حرکت این جمع به برکت آموزشهای ایشان است. خدا قوت به همه ایجنت ها و اردوبانها می گویم که آمدند و در این برنامه شرکت کردند و باعث شدند که این اتفاق بیفتد، فعالیت و حضور تک تک بچه ها است که این امکان به وجود می آید و آن پیوند محبت است، سلاح و توان ما هم پیوند محبت است، انشالله که پیوند محبتمان جاری باشد و روز به روز قوی تر بشود که بتوانیم کارهای ازین شکل انجام دهیم.

استاد، یک نکته جالب اینکه بعضی رهجوها ممکن است در شعبه ها خیلی هماهنگ نباشند و بالانس نباشند، ولی امروز دقت می کردم امروز اینجا آنها هم بالانس بودند و به حرف راهنماها و مسئولین گوش می کردند و حس خوبی داشتند. نظر شما در این باره چیست؟

من فکر می کنم آدمها وقتی یک کاری را انجام دهند و آن کار در آنها احساس بوجود بیاورد و لذت آن کار را بچشند و اهمیت و اثر آن کار را بینند، قطعا روی خلق و خوی آنها اثر بگذارد و آدمها باید اول یک کاری را بکنند، همین آمدن و شرکت کردن در این برنامه خودش مهمترین کار است. وقتی انسان عمل می کند و کاری را انجام می دهد، روی حسش تاثیر می گذارد. طبیعت روی حس ما تاثیر می گذارد، کنار هم بودن روی ما تاثیر می گذارد و من فکر می کنم به آن دلیل است.

به عنوان سوال پایانی که ممکن است کمی هم بی ربط باشد، امتحان کمک راهنمایی نزدیک است، برای سفر دومی هایی که خواست شرکت در امتحان را دارند، یا آنهایی که می ترسند در امتحان شرکت کنند، آنهایی که هنوز خواست لازم در آنها بوجود نیامده است، اگر پیام یا صحبتی دارید بفرمایید.

خب من هم در زندگی امتحان زیاد داده ام. امتحان کمی استرس همیشه دارد، شرکت در امتحان خودش تهور است، بعد از آنهم برای اینکه من خودم از تجربه خودم اگر بخواهم استفاده کنم باید بگویم که سعی کنند مطالبی را که می خوانند، از آنها لذت برند، برای یاد گرفتن و مرور کردن بخوانند و خیلی به آن نتیجه توجه نکنند و به آن بهای زیادی ندهند، نتیجه مهم است اما اگر انسان به نتیجه زیاد بها بدهند دچار استرس می شوند و نمی توانند با آنها ارتباط برقرار کنند. ما چه چیز را امتحان می دهیم ما نوشتارهایی را امتحان می دهیم که باعث درمان ما شده است، پس این نوشتارها چیزهای مفیدی هستند، ولی اگر به دید نمره و نتیجه خیلی به آن اهمیت بدهیم و روی آن زوم بکنیم، ممکن است همین مطالبی که برای ما اثر شفا بخشی دارد و همین مطالبی که روزی می خوانده ایم و از آن لذت می برده ایم، برایمان سخت و عیر قابل فهم شود، پس آن استرس نبایستی غالب شود.

بخوانید برای یاد گرفتن بخوانید، هر روز بخوانید، سعی کنید از مطالب لذت ببرید، اینطوری احتمال قبول شدنتان بالا می رود.

خیلی ممنون از شما و باز هم خداوند را سپاس می گوییم و از شما و آقای مهندس و دیدبانان محترم که امکان چنین فضایی را فراهم می کنند سپاس گزاریم و به شما و به همه اعضای شرکت کننده در اردو هم خدا قوت عرض می نماییم.

 

تهیه و تنظیم: مسافر امین

لژیون ثبت وقایع - اردوی درختکاری 97

منبع :وبلاگ شعبه آکادمی اسفند ماه 97

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 24 فروردین 1398 11:04 ق.ظ
با سلام خیلی خوب بود،آموزش گرفتم.خدا قوت به شما ها که زحمت می کشید.لذت بردم از این مصاحبه،از شما خانم محدثه بابت گذاشتن این مصاحبه در وبلاگ تشکر می کنم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic